Na finální podobě stránky stále pracujeme, zpracováváme data a podklady, děkujeme za trpělivost 👍
Proč měřit světelné zdroje?
📊 V dnešní době LED technologie je měření nutností. Protože uváděné hodnoty v katalogových listech u většiny výrobců svítidel jsou nedostatečné!?
Co se na svítidlech měří a čím?
🔧 Pořádný světelný technik se neobejde bez profi přístroje. Proto používáme UPRtek 350S PREMIUM měřící přístroj světelných zdrojů světla tzv. radiosprektrometr.
Pro naši prezentaci a Vaše pochopení nám bohatě postačí dvě naměřené a vyjádřené věci – graf světelného spektra a hodnota teploty chromatičnosti.
🌈 🌡️ V grafu vidíme všechny podíly a množství jednotlivých barevných složek světla měřeného světelného zdroje.
Důležitá je teplota chromatičnosti, kdy čím je její hodnota nižší, tím je světlo světelného zdroje více do teplých odstínů žluté až oranžové. A naopak čím je hodnota teploty chromatičnosti vyšší, tím je světlo světelného zdroje bělejší/studenější. Jednotka teploty chromatičnosti je Kelvin značka K.

„Posvítili“ jsme si na svítidla po celé Kutné Hoře
Zabralo nám dost času, než jsme pro Vás naměřené hodnoty včetně fotek z daných míst zpracovali. 🔦 A to jak již dosluhujících sodíkových výbojek, tak nově instalovaných LED svítidel a to jak z roku 2018, tak z blízkých revitalizací v roce 2021, tak i aktuálních revitalizací od roku 2023. Přehledně jsme vše rozdělili na městské části Kutné Hory, stačí se pouze kliknout na příslušný odkaz viz níže:
Revitalizace veřejného osvětlení na LED technologii pod arogantní taktovkou
🔍 Rada města (ne)záměrně neposkytuje plnohodnotné materiály a nemá zájem na tom, jaké parametry má LED veřejné osvětlení, které instaluje v rámci revitalizací. Musíme si to jako občané města Kutná Hora zjistit sami!?



Známe to z praxe, každý z nás může mít přirozeně s věkem nebo genetickými dispozicemi odlišný světlocit, jinou citlivost na barevné odstíny, takže pocitové vnímání barvy světelného zdroje okem je pouze subjektivní a nerelevantní.



Chceme jednoznačně vyvrátit pocity, domněnky, nabyté demagogické argumenty od zainteresovaných světelných společností, které často slyšíme od kompetentních lidí na úřadu a od samosprávy, kteří mají v gesci tuto problematiku, „Ano bílé světlo má modrou složku, ale podívejte tohle svítí světle žlutě. Když to není bílé světlo, tak to přece nemá modrou složku světla„.